İrtibat : +90 312 385 99 55
Çalışma Zamanı : Ptesi - Ctesi 09:00 - 19:00

Trafik yoğunluğunda yakıt sarfiyatının artmasının başlıca nedenleri; Sürekli dur kalk, Ateşlemenin yinelenmesi, Silindirlerdeki yakıtın düşük hızlar için tüketilmesi, Hız düşünce birim zamanda tüketilen yakıt miktarının aynı olmasına rağmen yakılan yakıtla kat edilen yolun örtüşmemesi

Yoğun trafikten ötürü tek bir silindir haznesindeki yakıtın yanması ile x güç elde edip y mesafe gitmesi gereken araç x yakıt ile y/2 ya da y/3 mesafe kat edince yakıt sarfiyatı aynı, kat edilen yol düşer. Ve ulaşmamız gereken hedefe sabit bir hızla gittiğimiz zaman tüketeceğimiz yakıttan daha fazla yakıt tüketerek ulaşırız. Chip Tuning uygulamaları bu sarfiyatı yakıt tasarrufuna çevirmeyi hedefler ve birçok projede Chip Tuning bu yakıt tasarrufu işini tutarlı şekilde yerine getirmiştir.

Trafik yoğunluğunun gün geçtikçe artığını göz önünde bulunduracak olursak yakıt sarfiyatının önüne geçecek müdahaleleri sadece bizim ve Chip Tuning’in inisiyatifine kaldığını kabullenmemiz gerekir. Farklı yakıt alternatiflerinin araçlarımıza verdiği zararların fark edilmesiyle beraber chip tuning uygulamaları daha popüler bir hale gelmiştir. Bu halkça tutulma da çok uzun bir süre değerini kaybetmeyecek gibi görünmektedir. Gerçekten başarılı uygulamaları bünyesinde barındıran bu geliştirmeler işin ehli uzamanlar ve firmalar tarafından uygulandığında, tahmin yürütülen değerlerin bile altına inen yakıt sarfiyatları elde edilmektedir.

Teknolojik gelişmelerin her gün yeni bir şekilde hayatımıza dâhil olduğu çağımızda, gelecek nelere gebe ve bize ne gibi geliştirmeler sağlayacak çok fazla tahmin yürütmek mümkün değildir. Yalnızca bilmemiz gereken şu an itibarı ile araçlarımızın yakıt masraflarına dair yapabileceğimiz radikal çözümler iki seçenekten ibarettir;

  1. Fosil yakıt dışında alternatif bir yakıt ya da güç sağlayıcısına yönelmek,
  2. Chip Tuning uygulamaları ile araç geliştirmelerine yönelmek,

Teknoloji ve otomotiv sektörü bize yeni bir çözüm üretene değin elimizdeki seçenekler sadece bunlardan ibarettir. Yalnız alternatif bir yakıt seçeneği mühendislerin tespitleri sonucu araca zarar verdiğinden ötürü pek tavsiye edilmemektedir. Yakıt tasarrufu sağlamak için Vitalen Garege dan alacağınız tavsiye ve öneriler size fayda sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir