İrtibat : +90 312 385 99 55
Çalışma Zamanı : Ptesi - Ctesi 09:00 - 19:00

Seri ya da özel üretim, piyasaya sürülen tüm araçlarda yüklenmiş yazılımlar vardır. Yeni model araçların tümü elektronik devre sistemi ile kontrol edildiği için bunları yönlendirecek bir yazılım olması kaçınılmazdır. Yazılım olmadan elektronik devreler çalıştırılmaz. Bu yüzden yazılım kullanmakta olduğumuz araçlar için olmazsa olmaz durumundadır. Fabrikaların uyguladıkları yazılımlar yasaların belirlediği sınırlarda hazırlanır. Yani en alt düzey yazılımlardır. Chip Tuning araç yazılımları ise yüksek performans ve yakıt tasarrufu sağlamak için hazırlanmış yazılımlardır. Yakıt tasarrufu denildiğinde birçok kişinin ilgisini kesinlikle çekmiştir. Yalnız sağladığı performans artışı daha fazla ilginizi çekebilir. Chip Tuning sizin için tasarruf aracınıza için güç anlamına gelir.

Binek otomobiller yani seri üretimi olan aile arabaları kısıtlı yazılımlarla piyasaya sunulur. Ufak tefek elektroniksel döngüleri yerine getiren bu yazılımlar, üreticilerin maliyetleri düşürme politikaları ve yasaların sınırlamalarından ötürü çok fazla geliştirilmez. Geliştirilmiş kodlamalar genellikle yarış sektörü ya da gösteri amaçlı dizayn edilmiş araçlarda kullanılır. Yarış arabalarının öylesi yüksek hızlara çıkmalarının ve yüksek performanslarda hareket etmelerinin nedeni, bizim araçlarımızdan çok da farklı bir teknolojiye sahip olduklarından ötürü değildir. Yarış arabaları altı ve üstü silindire sahip motorlu araçlardır. Belki de birçoğunuzun aile arabası olarak kullandığı altı silindir ve üstü motoru olan bir aracı vardır ama asla bir yarış arabası performansında gitmez. Çünkü yarış arabaları yarış pistlerinde olmalıdır. Yasalar bunun için firmalara yazılım konusunda çok fazla müsaade etmez.

Herkes kullandığı aracın ve verdiği paranın tam karşılığını almayı hak eder. Yasal düzenlemeler sadece üreticiler içindir. Bireyi kısıtlayana bir yasal düzenleme yoktur. Bu yüzden Chip Tuning uygulamaları cezai bir yaptırım ile karşılaşmanıza neden olmaz. Ayrıca aracınızın sahip olduğu donanım ve mühendislikle doğru orantılı yazılımlar hazırlandığı için asla aracınıza zarar vermez. Endişe yaratan tek durum bu konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olan uzman kişi ya da firmanın olmamasıdır. Bilinen en başarılı uygulayıcılardan biri olan Vitalen Garage chip tuning hakkında ülkemizde söz sahibi firmalardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir