İrtibat : +90 312 385 99 55
Çalışma Zamanı : Ptesi - Ctesi 09:00 - 19:00

Çok popüler bir konu olduğu işçin otomotiv sektöründe herhangi bir bilgiyi araştırdığınızda, futbolda olduğu gibi çok fazla yorum ve öneri ile karşılaşırsınız. Bu yorumların bir kaçı tutarlı ve mantıklı iken birçoğu farazi ve uydurmadır. Tork terimi de üzerine çok fazla konuşulan ilgi alanlarından biridir. Peki, nedir tork? Tork’u izah edebilmek için öncelikle moment bilmek gerekir. Moment bir noktaya uygulanan kuvvetin ve kuvvet kolunun doğru orantılı denklemidir. Bu mantıkla tork; motorda üretilen gücün uzun kolla kısa yoldan tekerlere ulaştırılmasıdır. Peki, Chip Tuning in tork artışı sağlarken yakıt tasarrufuna nasıl etkileri vardır. Gerçekten Chip Tuning ile Tork artışı elde edilirken yakıt tasarrufu yapmak mümkün mü?

Motorun icadından bu yana motor üreticilerinin en çok sıkıntı yaşadığı ve çözümlemek için en çok çaba sarf ettiği sorun düşük torklardır. Branş ne olursa olsun (deniz, kara, demiryolu) motor teknolojileri kullanılan tüm sektörler bu durumdan ötürü sıkıntı yaşamıştır. Motorlarda yapılan düzenlemeler, piston ve piston kolu transformasyonu, aktarma ve devir aralığını değiştiren dişli, teknolojilerindeki gelişimlerle beraber tork sorunu büyük oranla çözümlenmiştir. Fazla silindire sahip ve yüksek motor gücüne sahip araçlarda tork problemleri daha az yaşanırken, düşük motor gücüne sahip araçlarda daha fazla gözlenmektedir. Böylesi durumlar birkaç teknik müdahale ile bertaraf edilebilir.

Yaşadığınız problemleri doğru analiz edemezseniz, aracınıza dair beklentileri iyi tespit edemezseniz, uygulayacağınız yöntemler faydadan çok zarar verir. Chip Tuning uygulamaları bu geliştirmeleri en faydalı en başarılı şekilde aracınıza uyarlamanızı sağlayacaktır. Uzman bir uygulayıcı eşliğinde gerekli teknik analizler yapıldıktan sonra aracınızın zayıf noktaları, geliştirilmesi gereken parçaları, tespit edildikten sonra uygulayıcı tarafından belirlenen modifikasyonlar aracınızı geliştirecektir. Bu geliştirmeleriyle beraber yakıt sarfiyatındaki düşüşü de fark ettiğinizde Chip Tuning uygulamalarının aracınız için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Dikkat edilmesi gereken yegâne hususlardan biri ve en önemlisi uygulayıcının doğru uygulayıcı tespitlerin de doğru tespitler olması gerekmektedir. Vitalen Garege uygulamalarına ve tespitlerine güvenebileceğiniz bir firmadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir