İrtibat : +90 312 385 99 55
Çalışma Zamanı : Ptesi - Ctesi 09:00 - 19:00

Araçlardaki gaz tepkimesi; aracın sahip olduğu motor kapasitesinin yüksekliği ve aktarma birimlerinin sağlık çalışmasıyla alakalıdır. Aracın gaz tepkisi tork ile doğru orantılıdır. Gaz tepkisi artışı için ya silindir yapısını değiştirmek ya da hazırlanan yazılımlarla silindirlerin yüksek torklar üretmesini sağlamak gereklidir. Motor silindirlerindeki hareket ve moment artışı sağlanmadıkça gaz tepkisindeki artış ta sağlanamaz. Chip Tuning araç yazılımları bu artışa neden olmak ve aynı zamanda yakıt tasarrufu yapmanızı sağlamak için hazırlanan yazılım müdahalelerini içerir. Gaz tepkisi artışı ve yakıt tasarrufu birlikte kullanıldığında pek mümkün gibi görünmese de, Chip Tuning araç yazılımları sayesinde bu imkansız gibi kabul edilen kavram mümkün hale getirilebilir.

Tork artışı eski model araçlarda motor parçalarının değiştirilmesi, kısaltılması, genişletilmesi ile sağlanmaya çalışılıyordu. Fakat bu müdahaleler belli bir noktaya kadar gelişme sağlıyordu. Teknolojinin gelişmesi ve sektöre yazılım teknolojilerinin dâhil olması ile beraber, otomotiv sektörü tabiri caizse çağ atlamıştır. Araçlar tahmin edilebilir performanslarının üstüne çıkmış, sürüş kalitesi artmış, araçların yapabildiği sürat artmış, manevra kabiliyetleri kusursuzlaşmaya başlamış, kısacası otomotiv sektörü yazılım teknolojileri ile beraber farklı bir yola girmiştir. Bu değişime ön ayak olan otomotiv üreticileri kasalarını doldurmuş ve bu değişimi kendilerine uyarlayan otomotiv firmaları da tatmin edici düzeyde finansal doyuma ulaşmıştır.

Oto sanayide bu gelişimi yakından gözlemlemiş. Sağladığı finansal getiriden dolayı iş dalları içine dâhil etmeye çaba sarf etmişlerdir. Bu yöneliş sakıncalı bir durumu var etmiştir. Yazılım tecrübesi olmayan hayatını mekanik tamiratlarla geçirmiş bir firma ya da birey bu sektöre ne kadar başarılı olabilir ne kadar adapte olabilirdi. Nitekim birçok firma bu adaptasyon sürecinde bilgi eksikliğinden ötürü hatalı işler yapmış müşterilere performans artışı ve yakıt tasarrufu vadederek zarar vermiştir. Sadece otomotiv sektörüne dair bilgi bu dal için yeterli değildir. Yazılımların araçlar üzerindeki etkilerine dair hiçbir fikri olmayan insanlar bu sektöre dâhil olmamalıdır. Vitalen Garege sektör içinde yazılım ve otomotiv teknolojileri konusunda kendisini ispatlamış istisnai başarılı firmalaradandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir